Fetoş Kimdir

ÖZGEÇMİŞİ

     1938 yılında Erzurum/Pasinler İlçesi Korucak Köyü’nde doğmuştur. Babası Ramiz adında cami imamı, annesi ise ev hanımıdır. Beşi erkek, ikisi kız olmak üzere yedi kardeşi vardır.

    Fethullah Gülen’in  “Küçük Dünyam” ismini taşıyan kitaplarında, Peygamber soyundan geldiği iddiasına yer verilmektedir.

    Fethullah Gülen, askerliğini Ankara/Mamak’ta ve İskenderun’da yapmıştır. Askerlik öncesinde ve sonrasında Edirne’de dört yıl İmam-Hatiplik görevi yapmıştır. Ardından, 1966’da İzmir’e vaiz olarak atanmış ve Kestenepazarı camiinde vaizlik ve Kur’an kursu yöneticiliği yapmıştır.

Ankara’da ziyaret ettiği üniversite talebelerinin kaldığı bir yurt evinden esinlenen Fethullah Gülen, İzmir’in Tepecik semtinde ilk Nur Evini açmıştır.

    Kestenepazarı Kur’an kursu öğretmenliği yaptığı sırada pazar günleri Kestenepazarı camiinde vaazlar veren Fethullah Gülen, bir süre sonra Ege bölgesinin her yerinde vaazlar vermeye başlamıştır.

    1972 yılında, Fethullah Gülen’in, “Atatürk’ü, gençliğe din düşmanı olarak göstermeye ve tanıtmaya çalıştığı, Nurculuk Tarikatı yolu ile dine dayalı devlet düzeni kurma yönünde faaliyette bulunduğu” mahkemece belirlenmiş ve 3 yıl ağır hapse mahkum olmuştur.

    Fethullah Gülen’in mahkumiyetine esas teşkil eden “Dine dayalı devlet düzeni kurma” amacı güden faaliyetleri, Askeri Yargıtay’ın 24.10.1973 tarih ve 1973/242 sayılı kararı ile de sabit görülmüştür. Af kanunuyla davası düşmüştür. Daha sonra, Balıkesir, Manisa ve Bornova’da vaizlik yapmıştır.

    12 Eylül 1980 tarihinde hakkında tutuklama emri verilmiştir. 6 yıl çalışmalarına ara vererek, tutuklanmamayı başarmıştır. 1986 yılında Burdur’da yakalanmış, ancak üst düzeyde yapılan girişimler sonucu DGM takipsizlik kararı vermiş ve serbest bırakılmıştır.

    1989’dan 1992’ye kadar İzmir ve İstanbul’da, Fahri olarak vaizlik yapmıştır.

    19 Ocak 1994 tarihinde faaliyete geçirilen Gazeteciler ve Yazarlar Vakfı’nın kurucuları arasında yer almıştır.    

    10 Ekim 1995 tarihinde Türk Silahlı Kuvvetleri’ndeki darbe hazırlığı ile ilgili yaptığı konuşma Devlet Güvenlik Mahkemesi tarafından incelemeye alınmıştır. 18 Ekim 1995 tarihinde bahsekonu konuşmada suç unsuru bulunmadığı gerekçesi ile ifadesinin alınmasının  ardından serbest bırakılmıştır.

    Suudi Arabistan Kralı Fahd tarafından 1997 yılı Ramazan ayı içerisinde cemaat hizmetlerinin finansmanının kendisi tarafından sağlanması yönünde bir teklif yapılmış, ancak anılan teklif Fethullah Gülen tarafından kabul edilmemiştir.

    18 Haziran 1997 tarihinde tedavi olmak amacıyla ABD’ne gitmiştir. Burada bulunduğu süre içerisinde Rum, Ermeni ve Musevi cemaatlerinin önde gelen isimleri ile görüşmeler yapmış, çeşitli eyaletlerde incelemelerde bulunarak anılan yerlerde eğitim kurumları açılabilmesi için çalışmalarda bulunmuştur.

    Fethullah Gülen, ABD’de bulunduğu süre içerisinde, Papa II nci Jean Paul’e yakınlığı ile tanınan ve Vatikan’ın ABD’deki temsilcisi New York Kardinal’i ile görüşmelerde bulunarak, ileri bir tarihte Papa ile bir araya gelme konusunu gündeme getirmiş, 30 Eylül 1997 tarihinde Türkiye’ye dönmüştür.

    24 Kasım 1997 tarihinde bir trafik kazası sonucu hayatını kaybeden Nur Cemaatinin ileri gelenlerinden Bayram Yüksel’in Isparta/Barla’daki cenaze törenine katılmıştır.

    09 Şubat 1998 tarihinde Katolik dünyasının lideri Papa II nci Jean Paul ile Vatikan’da bir görüşmede bulunmuştur.

    Papa ile yaptığı bu görüşmeye kadar kamuoyu önüne sık sık çıkarak popüler olmak ve yasal bir konuma gelmek isteyen Fethullah Gülen, sözkonusu görüşmeden sonra basında aleyhine birçok yazı yazılması üzerine sessizlik politikası izlemeye başlamıştır.

    Fethullah Gülen, yaklaşık 1,5 yıldır İstanbul’da bulunan ve kendisine bağlı kişilerce işletilen Özel Fatih Erkek Lisesinde büyük bir gizlilik içerisinde faaliyetlerini sürdürmekte olup hakkında açılan dava sebebiyle şu an ABD’de bulunmaktadır.


10 Yanıt

 1. SENİ GERİZEKALI İNSAN 1938 DOĞMADI HOCAEFENDİ 1941 DE DOGDU GERİZEKALI İNTERNETTEN Bİ DOĞUM TARİHİNİ BULAMION Bİ DEW YAZI YAZIORSUN

  • Beyinsiz simdi sana küfür etsem seyime yazik. Sen önce efendinin hayatini ögren ne zaman dögmus büyümüs anana binmis. Hadi dinini bilmiyorsun efendilerin boynuna tasma takmis onun hayatini ögren bari. Ha birde sorayim bakalim genel kültürün ne kadar Babani cennetde huriler gilgalar bekliyor ama nan hakkinda bir hüküm yok acaba sizin disileri cehennemde zabanilermi bekliyor? Hadi biraz düsün beynin varsa tabi

  • Müslümanlara beddua edene LANET olsun

  • Babası, Gülen’i doğduğu yıl nüfusa kaydettirmek üzere Hasankale’ye gitmişti. Ancak tek parti iktidarının hüküm sürdüğü o yıllarda nüfus memuru, “Ben bu ismi kaydetmem” deyince babası kızarak nüfus kaydını yapmadan köye geri geldi. Bir süre sonra Ramiz Gülen köyde ihtiyar heyetine seçildi. Köy muhtarı hemen hemen bütün işleri ona devretmişti. Ramiz Bey, köy karakolunun başçavuşuyla birlikte 1942’de yeniden Hasankale’ye nüfus idaresine gitti. Bu sefer iki oğlunu kaydedecekti. Sıbgatullah, ağabeyi Fethullah Gülen’den 2,5 yıl sonra dünyaya gelmişti.

   Başçavuş, “Bu isimleri bu şekilde kaydedeceksin” diye sert çıkıp oradan ayrıldıktan sonra nüfus memuru ikisini de kaydetmeye başladı. Ancak her iki kayıtta da yanlışlıklar yaptı. Babasının ismini “Muhammed Fethullah” olarak koyduğu Fethullah Gülen’in ismini “Muhammed” olmadan, doğum tarihini de 1938 yerine 1942 olarak; kardeşi Sıbgatullah’ı ise 1942 doğumlu ve Seyfullah ismiyle kaydetti.

   Böylece Fethullah Gülen, 1938 doğumlu olmasına rağmen nüfus kaydında 1942 olarak yer aldı.

   Edirne’de memuriyete girişi sırasında ise mahkeme kararıyla yaşı 1 yıl büyütülünce resmi olarak doğum yılı 1941 olarak kayda geçti.

  • Fetöş ün köpeği nefarkeder nezaman doğduğu.yurtdışından atıp tutmayın gelin türkiye ye kula kulluk etmeyin

 2. […] […]

 3. yaa yok arkadas yok yookk…yaa…

  ..bir turlu elle tutulur gercek bir aciklarini yakaliyamadik bu adamin ….hep yalanlarla ne zamana kadar yanacak bizim mumlarimiz …

  …hep yalanlarin ardinda propaganda yaparakdan bir turlu kandiramiyoruz halki …..( yahu halk da artik okuyor arkadas nereden cikti bu internet zirt hemen ogreniyorlar ulasiyorlar bilgiye, benim ninem bile gitmis okullar soyle iyi boyle iyi diye bulmus internetden bana anlatiyor karalama iyi insanlari diye ninemi bile kandiramadim ki :))

  bazen dusunuyorum bende artik boyle insanlari karalamaya calismaktan vazgecsem de bende kendimce okul falan calismalarina yardimci olsam hani …belki kendimle daha barisik bir insan olabilirmiyim acaba bu sekilde herkese dusman herseye nefret etmektense ….

 4. ulan ergenokoncular ananızamı kondu koduuum kolpa islamcı pezevenkler.ulan hepinizle uğraşıcam ömrüm yettiğince.lan amerikan köpekleri.islamı kullanarak kirlettiniz lan bu toprakları beynini siktiklerim.sanıomusunuz ki size kalıcak bu topraklar.amerikalılar analarınızı sikip size desstek verselerde türkiyeyi yine bölemeyeceksiniz.feto denilen soysuz köpek yalandan dolandan ağlayıp sızlasın.cemaatlerde sizin gibi oğlanları siksin yine başaramayacaksınız.kolaymı sandınız türke götünüzden uydurduunuz şeriatınızı türkiyeye getirmeyi.analarınızı siktik cumhuriyeti kurduk hala zırvalıosunuz.çıkın gidin bu ulusun topraklarından.yada amerikanın köpeklerine yaverlik etmeyi bırakın oturun oturduğunuz yerde suyunuz ısınıyo.
  ergenekon saçmalığını çıkarıpta aydınları cumhuriyetçileri tüketebilicenizimi zannettiniz.yarrak alırsınız hepiniz bunların hesabını vericeksiniz yakın zamanda.feto dediiniz adamın bu ülkeye ne faydası olmuş.ataları bile kalleş ipnenin.aklınızı başınıza toplayın gidin evinizde kuran okuyun ne sikim okuosanız okuyun bu bayrağın altında yaşıosanız sike sike altımızda olacaksınız.analarınızın amına amına tekrar girmek istemiosanız oturun köşenizde sesiniz çıkmasın

 5. Siz Nasıl Benim Fatoşuma Hakaret Edersiniz O Benim Fatoşum. Fatoşcuyum Ben:)))

 6. Feto cocukken haydar askerdeykende yarbay badelemis o zaman bu zaman evlenemiyor akli hep badede kalmis tipki katolik papazlar gibi evlenmezler ama escinsellik cocuk sapikligi sapiklik hersey vardir. Bazi yorumculara bakilirsa birakin kendilerini analarini bile bu fetoya peskes cekerler Koyunlarin beyni bu kadar calisir

Bir Cevap Yazın

Please log in using one of these methods to post your comment:

WordPress.com Logosu

WordPress.com hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Google+ fotoğrafı

Google+ hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Twitter resmi

Twitter hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

Facebook fotoğrafı

Facebook hesabınızı kullanarak yorum yapıyorsunuz. Çıkış  Yap /  Değiştir )

w

Connecting to %s

%d blogcu bunu beğendi: